Erkanhoca.com

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Vaka Çalışmaları

Bilgisayarın açılışında Klavye Tuşları Çalışmıyor-İşlemiyor

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 13
ZayıfEn iyi 

Bu vakada masaüstü bir bilgisayarın düğmesine basıldığında klavye tuşları çalışmadığından BIOS ayarlarına girilemiyor.

Çözüm için farklı klavye takıldı ancak sonuç değişmedi. Klavye ve mouse gibi aygıtlar bilgisayar açılırken BIOS tarafından kontrol edilerek ayarlandığından sorunun BIOS tan kaynaklanabileceği üzerine yoğunlaşıldı. Ancak BIOS ayarlarının Default değerlerini yüklemek için klavyeden Del tuşu çalışmadığı için girilemedi. Kasa açılarak BIOS pili çıkarıldı ve pil bağlantı uçları bir tel yardımı ile yaklaşık 10 dakika kısa devre yapıldı. Daha sonra BIOS pili olmadan bilgisayar açıldı klavye tuşlerı çalışıyordu. Bilgisayar kapatıldı ve BIOS pili yerine takıldı tekrar bilgisayar açıldı. Klavyede sorun kalmamıştı. BIOS pili söküldüğü için bilgisayar açıldığında hemen saat ve tarih ayarı yapıldı. Sorun çözülmüştü. Anlaşılması ve çözülmesi yarım saat sürmüştür.

Excel CSV Aktarımında Virgül Yerine Noktalı Virgül Hatası

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 

Merhaba, Excel'e transfer edilen bir csv dosyası virgülle ayrılmış halde iken alındı. Düzeltmeler yapıldıktan sonra Farklı Kaydet deniliyor ve CSV(Virgülle Ayrılmış) seçiliyor ancak kayıt sonrasında bakıldığında excel den dışarı atılan csv deki yazıların virgül yerine noktalı virgülle ayrıldıkları görülüyor. Sorunun çözümü için denetim masasının arama bölümüne bölgesel yazıldı dil ayarları açıldı. Ek ayarlar düğmesi ile aşağıdaki ekrana ulaşıldı. Burada Liste ayırıcı olarak ; seçilmiş bu , yapıldı kaydedildi ama sorun devam ediyordu. Bunun üzerine ne olabilir diye araştırırken aynı ekranda virgül kullanan başka bir dölüm daha görüldü oda Ondalık simgesi idi. Yani virgül hem ondalık hemde liste ayırıcı olarak işaretlenmişti bunun bir çakışma yaratacağından hareketle ondalık ayracı : yapıldı geçici olarak ve tekrar excelden csv (Virgülle ayrılmış) dosya kaydedildi. Sorun çözülmüştü. Sorunun çözümü 2 saat sürmüştür.

bolgesel_ayarlar

HP Laptop Wireless Bağlantı Kopması

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 

Bu vakada HP marka bir laptop Wireless modem şifresi doğru girilmesine rağmen aralıklarla bağlantıyı kesiyor ve tekrar bağlanmıyor. 

Çözüm için öncelikle bilgisayarın ağ bağlantılarına bakıldı. Herhangi bir sorun gözükmüyordu. Otomatik IP alacak şekilde sistem ayarlıydı. Peki bağlantı kopmasına neden olan ne olabilirdi. Bilgisayarda yüklü güvenlik duvarı yazılımı kontrol edildi ancak anormallik gözlenmedi. Bunun üzerine bağlantılar incelenmeye bağlantı. Windows 7 yüklü bir bilgisayardı ve saatin yanındaki bağlantı simgesine sağ tıklatılarak Ağ ve Bağlantı Merkezi açıldı. Sol üst köşeden Bağdaştırıcı Ayarlarınızı Değiştirin Tıklatıldı. Listelenen bağlantı tipleri arasında Virtual Miniport adında çok kullanılmayan bir bağdaştırıcı açıktı sağ tıklatılarak Devredışı Bırakıldı. Bilgisayar yeniden başlatıldı. Sorun çözülmüştü. Büyük ihtimalle iki bağdaştırıcı arasında bir yetki sorunu vardı. Biri diğerini bir süre sonra kesip yerini alıyordu. Anlaşılması ve çözülmesi 2 saat sürdü...

Lexmark X1250 64 bit Driver Sorunu

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Bu vakada sorun şuydu: "Lexmark'ın sitesinden Lexmark X1250 yazıcı-tarayıcı özelliği olan aygıt için Windows 7 Pro 64 Bit x64 için driver indirilmesine rağmen sistem kabul etmiyordu ve yazıcı çalışmıyordu".

Çözüm için Lexmark X1250 dirverın değişik 64 bit Windows 7 için Türkçe driverları denendi ancak sonuç değişmedi. Son olarak English driver indirildi ve kuruldu. Sorun çözülmüştü. Kısacası Türkçe driverda bir sorun vardı. Anlaşılması ve çözülmesi 4 saat sürdü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı E-İmza Uygulaması

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 

Bu vakada sorun şuydu: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinde belirtilen yüklenmesi gereken tüm programlar bilgisayar yüklendi. Ancak belge imzalama ekranında belgeyi imzala düğmesine basılmasına rağmen işlem yapılıyor mesajı gelmesine rağmen belge bir türlü imzalanamıyordu."

Çözüm için: Java nın son sürümü yüklendi ancak Bakanlığın sitesinde Java için yardımcı kütüphaneler indirilip Setup tıklatılınca sürekli hata mesajı alınıyordu. .jar uzantılı dosyalar bir türlü Program Files altındaki java klasöründe lib bölümüne kopyalanamıyordu. Sorunun buradan kaynaklandığından hareketle, indirilen sıkıştırılmış haldeki bu yardımcı kütüphaneler Winrar ile klasöre çıkartıldı. Manuel olarak kopyala işleminden sonra yapıştır denildiğinde bu defa da yetki sorunu Windows tarafından belirtiliyordu. Başlat menüsünde arama bölümüne explorer yazıldı ve gelen program adına sağ tıklatılarak Yönetici olarak çalıştır denildi. Açılan ekranda program files içindeki java klasörünün lib bölümen yapıştır denildiğinde sorun kalmadı ve e-imza işlemleri çalışmaya başladı. Sorunun çözümü yaklaşık 8 saat sürmüştür.

You are here: Vaka Çalışmaları