"Bilgiye her yerden ulaşmak için"

10 ADIMDA KİŞİSEL BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ

Madde 1- Kullanacağımız bilgisayara oturur oturmaz öncelikle saatin yanındaki simgeler üzerinde imleçle bekleyerek Antivirüs programı olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer Antivirüs programı varsa yine imleçle simgesi üzerinde bekleyerek son güncelleme tarihini kontrol etmeliyiz. Eğer güncelleme tarihi eski ise sağ tıklatıp Update veya Güncelleyi tıklatmalı ve güncellemeliyiz.

 

Madde 2- Anti virüs programı olmayan bilgisayara ücretsiz anti-virüs programları yüklenebilir. Bunun için arama motorlarına free-av veya avg yazılarak ücretsiz indirilip yüklenebilir. www.erkanhoca.com adresinde Video Dersler bölümünde anlatılmıştır.

Madde 3- Anti-virüs programlarının bazıları Spy adı verilen tam olarak virüs sayılmayan kötü niyetli programları temizleyemeyebilir. Spy, internet açılış sayfalarını değiştiren kendi kendine reklam pencereleri açan casus yazılımlardır. Bu yazılımları temizlemek içinwww.superantispyware.com sitesindeki free antispy yazılımları kullanılabilir.

Madde 4-Bize ait olan bilgisayarı geçici bir süre başka biri kullanacaksa Denetim Masasından Kullanıcı Hesaplarına girerek Kullanıcı Hesabı Ekle veya Kaldır ı tıklatarak konuk hesabı açılmalı ve başlatan oturumu kapat komutu verilmeli konuk hesabı ile bilgisayar açılmalıdır. Başkalarının kullanımına böyle müsaade edilmelidir. Bu sayede otomatik tamamlanan şifreler, belgelerim klasörü, Masaüstündeki nesneler konuk tarafından görüntülenemez kopyalanamaz.

Madde 5- Bilgisayarımızın bulunduğu ortamda kesintisiz güç kaynağı veya jeneratör yoksa yağmurlu gök gürültülü havalarda elektrik kesintileri başladıktan sonra prizden bilgisayarın gücü kesilmelidir. Aynı şekilde sonbahar ve ilkbahar aylarında gece veya uzun süre kullanılmayacaksa bilgisayarın gücü prizden çekilerek kesilmelidir.

Madde 6- Kullandığımız bilgisayarın değişik nedenlerden dolayı arızalanabileceğini düşünerek hatta tamamen işlem dışı kalabileceği olasılığına karşı verileri USB bellek  DVD başka ortamlarda bir kopyasını oluşturmalıyız.

Madde 7- Özellikle masa üstü bilgisayar kasasını taşırken sarsıntıya maruz kalmamasına özen göstermeliyiz.

Madde 8- Laptop veya masa üstü bilgisayarları çalıştırmadan önce aşırı soğuk ortamdan sıcak ortama geçme durumu varsa buğulanma olayı nedeniyle yarım saat beklettikten sonra çalıştırmalıyız.

Madde 9- Daha önceden hiç kullanmadığımız hakkında bilgi sahibi olmadığımız programları bilgisayara yüklemeden önce internette o programla ilgili yorumları okumalıyız. Denemek için kurduğumuz programları beğenmediğimiz anda Program Ekle-Kaldır Dan kaldırmalı, yine program ekle-kaldır da gereksiz programlar varsa kaldırmalıyız.

Madde 10- Messenger,  LimeWire, Bear Share  gibi programlardan indirdiğimiz dosyaları hemen çift tıklatmamalı sağ tıklayıp anti-virüs programına taratmalıyız daha sonra kullanmalıyız

Comments are currently closed.